rezedaszagú kis városom

Ózd, kicsit másképp... ha sikerül...

Naptár

november 2024
Hét Ked Sze Csü Pén Szo Vas
<<  < Archív
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

ők reagáltak

  • sza_zso: Watergate-botrány? Ja persze, tanultam róla, tudnom kellett, de nem híreskedem vele. Günther Wall... (2009.04.03. 11:19) Várom a kövezést!
  • sza_zso: Távol áll tőlem a sértődés, sőt Rodostóba sem mentem, egyszerűen ennyi időm van mostanság. De azé... (2009.03.16. 19:31) Válasz a legutóbbi kommentekre
  • Olajos: Te tényleg ilyen ostoba vagy? Hogy a kurva anyámba lehetne a Misit másképp leleplezni? Csináltál ... (2009.03.08. 22:48) Újra "Célpont"

2009.02.07. 09:25 sza_zso

Most inkább gazdasági válság…

A fellángoló indulatok helyett (ami kis megyénket érinti) jobban foglalkoztatott a gazdasági válság, és a családomra gyakorolt hatása. Őszinte örömömre a kormányzat foglalkozik velünk, odafigyel az állampolgárokra. A kisemberek megsegítése érdekében létrehoztak egy weboldalt, ahol jó tanácsokkal látnak el minket. Tényleg őszintén örülök. De tényleg. Valóban.

 
Az első örömhullám után hozzáláttam az oldal olvasásához. Aztán a sors úgy akarta, hogy az első link után ne akarjam igazán a böngészést. Ugyanis nincs a házi patikámban nyugtató.
 
Szóval, első link a családi költségvetés. Ha van az országnak, akkor nem bolond dolog, ha a családnak is van. Rögtön kapunk segítséget a válságkalauztól, egy linket, ami pszaf oldalon segíti az egyszerű embereket. Én bolond, igénybe vettem! Először a bevételekre volt kíváncsi, amit nem volt nehéz kitölteni, majd jöttek a kiadások. Ez már gondolkodóba ejtett. Hosszas mérleglés után úgy döntöttem, hogy csak az alapvető szükségleteket töltöm ki, abból is kihagyva a ruházati, az egészségügyi, a tömegközlekedési kiadásokat. Ettől a sortól lejjebb már semmit nem jegyeztem be. Tehát nincsenek extra kiadásaim, nem dohányzom, nem iszom, nincs autóm, nem olvasok újságot, és nincs internet.
 
Összegzés után ezt az üzenetet kaptam:
 
Vigyázat! Veszélyben a költségvetése!
Bevételei kiadásait éppencsak vagy egyáltalán nem fedezik!
Gondolja végig, melyek azok a kiadások, melyekből le tudna faragni!
  • Fogalmazzon meg magának olyan jövőbeni célt, amely elérése érdekében kész kiadásai csökkentésére!

  • Kiadásai közül válassza ki a legfontosabbakat, és sorrendben először azokat rendezze!

  • Rendszeresen - akár naponta, hetente - ellenőrizze kiadásait, hogy hónap végére is maradjon kenyérre való!

  • Mielőtt vásárol, nézzen körül az ajánlatok között, elképzelhető hogy máshol ugyanazt a terméket olcsóbban megkapja!

  • Érdemes havi rendszerességgel egy bizonyos összegű "végszükség" esetére szóló tartalékot képezni, például, amivel pár havi megélhetését biztosítani tudja (hosszas betegség, munkanélküliség esetére).

     

Nem értettem, mit gondoljak át! Csak a rezsit és az élelmet jelöltem be. Ha a rezsit nem fizetem, lényegesen több pénzem marad, de akkor jön az összeomlás. Ha pedig az élelmet hagyom el, akkor teljesen mindegy az egész kalkuláció.
 
Ezek után kapcsolatot kerestem az oldal üzemeltetőivel, hogy ilyen esetben miben tud segíteni. Nos, az nem volt. Viszont kaptam tanácsot arra nézve, hogy hogyan vásároljak. 12 pontban. Tisztára, mint az úttörőknél.
 
1.      A pénzeddel szavazol!
A vásárlás a Te döntésed. Eldöntheted, mit és kit támogatsz, mit nem. Nem kell támogatnod a környezetszennyezést, vegyszerezést, gyermekmunkát, a buta, káros és felesleges dolgok tömeges gyártását.      OK, ezzel egyetértek.
2.      A szemét a legdrágább!
A szemét értelmetlen pénzkidobás Neked és terhelés a környezetnek: mindig gondold végig, mennyit dobsz majd ki abból, amit megveszel.   Ne vegyél 1 kg szeletelt kenyeret, ha a 12 szeletből csak 9 szeletet eszel meg!
3.      Cetli
Vásárlás előtt írd össze, mire van szükséged. A nagy üzletek profi módszerekkel csábítanak felesleges pénzköltésre. Ne hagyatkozz 'polctrükkökre'.    Igen, ezeknek ellen tudok állni, hiszen nincs pénzem extra dolgokra, előbb tisztáztuk.
4.      Helyben
A nagy bevásárlóközpontok helyett vásárolj piacon, vagy helyi boltban. Kutasd fel a jó helyeket.    Ja persze, a helyi kisboltok biztosan olcsóbbak. A multinál 150 Ft 1 kg cukor, helyben 200-ért megkapom, hiszen a kisbolt is ott vásárol. De én, a kisboltot válasszam?
5.      Mennyi műanyagot viszel haza?
Vigyél magaddal táskát, szatyrot, ne fogadj el zacskót mindenhol. Válaszd az egyszerűen csomagolt árukat. Keresd a visszaváltható, illetve újrahasznosított csomagolást.            Persze, mert ahol ingyen adják ott nem fogadom el, ahol meg 5 Ft, oda nem viszek?
6.      Keresd az eredetit!
Ne dőlj be a szép külsőnek és a vicces dumának: kerüld a nem természetes alapanyagból, vegyszerek segítségével, gyárilag előállított ételeket.           Emlékszünk, nincs extrára pénzem, akkor a kenyerek és a tejek közül kell vegyszermenteset választanom?
7.      Olvasd el a címkéket!
Az élelmiszerek és kozmetikumok rengeteg káros (és felesleges) anyagot tartalmazhatnak. Ne kezeld magad vegyszerrel, se kívülről, se belülről, ha vegyszer nélkülit is kaphatsz. Még egyszer 6. pont.
8.      Erőszakmentes szépség
Válassz olyan kozmetikumokat, amelyeket állatkínzás nélkül tesztelnek, illetve nem tartalmaznak állati eredetű anyagokat.           Harmadszor is 6. pont.
9.      Tartós használat!
Kerüld az eldobható dolgokat, ezek tömeges előállítása és kidobása energiapazarlással és környezetszennyezéssel jár.       Tartós kenyér, tartós tej, tartós hús…?
10. Frisset
Friss, hazai idényzöldséget és -gyümölcsöt vegyél az üvegházi, több tízezer kilométert utaztatott, mesterségesen érlelt, agyoncsomagolt és tartósított áruk helyett.      Télen, hazai gyümölcs még csak-csak akad, még zöldség is. Tehát, alma, répa, burgonya, hagyma. És semmi más!
11. Helyi termékeket vegyél
Keresd a lakóhelyed közelében készülő dolgokat. Így a helyi környezetedet támogathatod, valamint kevésbé járulsz hozzá a szállítással járó környezetterheléshez. OK, ez is járható út. Bár nem mindenkinek. Így majd én szállítok. Ja, nincs kocsim!
12. Nem mindegy!
Ha nincs is tökéletes termék, keresheted mindig a jobbat. Legyél tudatos: járj utána, hogy ki állítja elő, mit tartalmaz, mibe csomagolják, hová kerül.          Eddig úgy vettem észre, a tökéletes mindig drágább, a bio mindig drágább, a minőségi mindig drágább. Rosszul látom?
Szóval, eddig jutottam. Azóta azon gondolkodom, hogy eddig miért nem omlott össze a gazdaság a világon? Vagy legalább is itt, szűk környezetünkben? Most, hogy már tudom a valós veszély közeledtét, csak annyi dolgom maradt, hogy átgondoljam a kiadásaimat. Lakbér / lakáshitel törlesztő részlete, Rezsi (energiahordozók, közös-költség, lakásbiztosítás), Élelmiszer. Melyiket fizessem, melyikből tudok lefaragni?
 
Gondolj, gondolj, gondolj!

 

Szólj hozzá!

Címkék: gazdasági válság


A bejegyzés trackback címe:

https://3600.blog.hu/api/trackback/id/tr54927970

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása